Pui de barză și de pescăruș, salvați de pompierii argeșeni
Salvatorii de la ISU Argeș au avut două misiuni inedite în acest weekend.
![Pui de barză și de pescăruș, salvați de pompierii argeșeni Pui de barză și de pescăruș, salvați de pompierii argeșeni](https://i0.wp.com/www.radiovacanta.ro/wp-content/uploads/2023/07/isu-arges-barza-epuizare.png?resize=738%2C479&ssl=1)
Articol de AP, 30 iulie 2023, 15:55
Un pui de barză epuizat din cauza zborului a căzut într-o curte din comuna Mihăeşti, fiind salvat, duminică, de pompierii argeșeni.
Ajunşi la faţa locului, salvatpri s-au asigurat că pasărea nu este rănită, iar apoi au preluat-o şi au transportat-o la Grădină Zoologica din Piteşti, unde au lăsat-o în grija unui angajat al parcului.
![](https://i0.wp.com/www.radiovacanta.ro/wp-content/uploads/2023/07/pui-de-barza-arges-1.jpg?resize=677%2C525&ssl=1)
Tot în acest sfârșit de săptămână, un pui de pescăruş care se zbătea blocat într-un jgheab de scurgere a apei a fost salvat de pompierii argeşeni.
Proprietarul casei a sunat la 112.
Ajuns la locul intervenţiei, unul dintre pompieri a urcat după pescăruş cu ajutorul unei scări culisabile, reuşind să salveze puiul în siguranţă.
„Nu a fost dificil să-l salvăm. Nu se ştie de cât timp se afla puiul în soare, iar până am ajuns noi la faţa locului, locatarii l-au stropit cu apă, pentru a-l răcori. Puiul era epuizat, probabil pentru că s-a zbătut să se elibereze, dar şi de la căldură”, a povestit George, pompier în cadrul ISU Argeş.
La faţa locului a sosit şi un medic veterinar care a preluat puiul de pasăre. După ce îi va acorda toate îngrijirile de care are nevoie, medicul îl va elibera în mediul său natural.