SIGHET: De Noaptea Muzeelor, trecutul nu doarme!
Articol de Ionuț Pop Lucian, 21 mai 2026, 14:00
Cinci muzee din Sighetu Marmației își deschid porțile pentru public, invitând vizitatorii să descopere expoziții spectaculoase, ateliere creative, demonstrații tradiționale, filme, trasee tematice și lansări de carte, într-un eveniment dedicat redescoperirii patrimoniului cultural.
Evenimentul se va desfășura sâmbătă, 23 mai, iar accesul va fi gratuit pentru toți participanții, relatează Radio România Cluj.
Organizatorii îi încurajează însă pe cei care doresc să sprijine activitatea muzeelor să facă donații.
Programul muzeelor:
- Muzeul Satului Maramureșean „Mihai Dăncuș” – între orele 14:00 și 22:00;
- Muzeul Etnografic al Maramureșului „Francisc Nistor” – între orele 17:00 și 00:00;
- Muzeul de Istorie-Arheologie – între orele 17:00 și 00:00;
- Muzeul de Științele Naturii – între orele 17:00 și 00:00;
- Casa Memorială Elie Wiesel – între orele 17:00 și 00:00.
Organizatorii îi invită pe maramureșeni și turiști să vină alături de familie și prieteni pentru o noapte specială în care trecutul prinde viață, iar muzeele devin spații vii ale poveștilor și tradițiilor locale.