Sărbătoarea Diasporei, la Iași
În perioada 26 iulie – 1 septembrie, sub sloganul „Iașul e acasă!” sunt programate diverse evenimente dedicate celor care trăiesc în afara țării.
![Sărbătoarea Diasporei, la Iași Sărbătoarea Diasporei, la Iași](https://i0.wp.com/www.radiovacanta.ro/wp-content/uploads/2023/07/iasul-este-acasa.jpg?resize=720%2C402&ssl=1)
Articol de AP, 24 iulie 2023, 17:40
Iașul își sărbătorește locuitorii care sunt plecați în străinătate, dedicându-le mai multe evenimente culturale și consultări publice.
În perioada 26 iulie – 1 septembrie, sub sloganul „Iașul e acasă!” sunt programate diverse activități pentru copii ieșenilor din diaspora, care vor descoperi cultura românească prin poezie și muzică.
Inspirată de “Zilele Diasporei”, sărbătoarea s-a născut din inițiative organizate în trecut împreună cu RePatriot de conectare a românilor din străinătate la oportunitățile din localitățile lor și pentru a oferi ocazia Consiliilor Locale, Județene și ale primăriilor pentru a găsi soluții cu ajutorul experienței diasporei.
Demersul a fost preluat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.
FOTO: Facebook/Primăria Iași