Ascultă Radio Vacanța Live

Ucrainenii din Maramureș vor sărbători Anul Nou pe rit vechi

Aproape 40.000 de etnici ucraineni din Maramureș păstrează această sărbătoare. Încă din ajun, copiii merg la colindat și la urat.

anul-nou-rit-vechi
Foto: radiocluj.ro

Articol de Anna Martina Piukovici, 13 ianuarie 2024, 17:00

Creștinii ortodocși de rit vechi sărbătoresc duminică, 14 ianuarie Anul Nou.

Aproape 40.000 de etnici ucraineni din Maramureș păstrează această sărbătoare. Încă din ajun, copiii merg la colindat și la urat, iar adulții colindă la casele celor pe care îi cheamă Vasile.

Pentru această zi specială, se fac colaci, se prepară mâncăruri alese, se merge la ”urat” și se duc la bun sfârșit o mulțime de ritualuri, în speranța că anul care vine va fi mai bun decât cel ce se încheie.

Preotul Marius Lauruc, Biserica ortodoxă ucraineană Sighetu Marmației, pentru Radio Sighet:

„Toți ucrainenii din Maramureș își urează un an fericit și pe 1 ianuarie, dar țin să menționeze că oarecum își urează la mulți ani după calendarul nou, dar urmează să se felicite cu ocazia intrării în noul an și după calendarul vechi, după calendarul neîndreptat. Este un reper important în viața spirituală a comunității ucrainene. În calendarul bisericii noastre, la fel ca și în cadrul celorlalte comunități, în acest moment este marcat în biserică prin slujbe speciale, prin liturghii. 

Este și ziua de pomenire a Sfântului Vasile cel Mare, față de care poporul ucrainean din România are o evlavie aparte, iar mai apoi fiecare comunitate are obiceiul și tradiții și tradiții specifice. Fiecare localitate cu populație majoritar ucraineană are ceva specific legat de acest, de acest moment, de acest praznic. 

În general Ajunul Anului Nou este sărbătorit aproape cu ace aceeași sfințenie ca și Ajunul Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos. Obiceiuri specifice sunt. Se vede întrepătrunderea dintre obiceiurile tuturor etniilor  conlocuitoare. Există în anumite comunități și obiceiul stropitului, care se păstrează cu sfințenie în anumite sate tradiționale românești. Stropitul tradițional cu găleți de apă sau există în alte comunități în care și-a făcut simțită prezența comunitatea maghiară și a influențat astfel și pe etnicii ucraineni. Există obiceiul acela de a stropi cu mergând în special la fete tinere, dar cu parfumuri. Aceasta este un acesta este un obicei intrat în unele comunități ucrainene pe filiera pe filieră maghiară. 

Dar există, cum am spus, comunitate ucraineană din Maramureș, are anumite lucruri specifice. Știm că aproape fiecare localitate cu populație majoritar ucraineană are o variantă specifică a dialectului limbii ucrainene pe care îl pe care îl vorbește. De aceea și obiceiurile diferă de la localitate la la localitate.

La noi în Sighetu Marmației, de exemplu, cum avem în cadrul comunității noastre ucrainieni venind din cam toate toate localitățile ucrainene din Maramureș, fiecare încearcă să aducă ceva din propriile tradiții, și obiceiuri. În special pe primul loc se pune nu doar la noi la Sighet, dar în toate comunitățile ucrainene din Maramureș, se pune accent pe partea spirituală a acestei sărbători. Acesta pot să spun că este obiceiul cel mai cel mai important participarea la Sfânta la Sfânta Liturghie, pentru că așa cum este obiceiul și în cadrul Bisericii Ortodoxe Române din care facem parte, în prima zi din din an, după terminarea liturghiei Sfântului Vasile cel Mare se citesc rugăciunile Sfântului Vasile cel Mare, care iarăși sunt foarte apreciate de către credincioșii ucraineni, iar lucrul acesta este păstrat cu sfințenie în toate comunitățile ucrainene din Maramureș, în toate bisericile noastre.

Tuturor ucrainenilor din Maramureș care sărbătoresc trecerea noul an după după calendarul neîndreptat, le dorim un An nou binecuvântat, cu realizări, dar în special cu liniște, pace și sănătate”.

Coregrafa Miriam Răducanu, decorată cu Ordinul Naţional “Serviciul Credincios” în grad de Ofiţer
Știri sâmbătă, 24 februarie 2024, 12:16

Coregrafa Miriam Răducanu, decorată cu Ordinul Naţional “Serviciul Credincios” în grad de Ofiţer

„Aplaud curajul, ambiţia şi talentul cu care a creat spectacole impresionante pe cele mai mari scene ale României”, a transmis ministrul...

Coregrafa Miriam Răducanu, decorată cu Ordinul Naţional “Serviciul Credincios” în grad de Ofiţer
Adrian Naidin Band, în concert la Constanța
Știri sâmbătă, 24 februarie 2024, 12:13

Adrian Naidin Band, în concert la Constanța

Recitalul „Tu ești iubirea mea” va include melodiile sale cele mai cunoscute dar si melodii noi rearanjate in stil Jazz sau Rock, dar si...

Adrian Naidin Band, în concert la Constanța
“Din toată inima pentru Team Romania”, piesa dedicată de Voltaj sportivilor olimpici | VIDEO
Știri vineri, 23 februarie 2024, 21:14

“Din toată inima pentru Team Romania”, piesa dedicată de Voltaj sportivilor olimpici | VIDEO

Melodia este dedicată tricolorilor care vor evolua la Jocurile Olimpice din această vară de la Paris. În cadrul unei ceremonii organizate la...

“Din toată inima pentru Team Romania”, piesa dedicată de Voltaj sportivilor olimpici | VIDEO
Județul Covasna, prea puțin cunoscut în rândul turiștilor străini
Știri vineri, 23 februarie 2024, 17:30

Județul Covasna, prea puțin cunoscut în rândul turiștilor străini

La fel ca România, nici județul Covasna nu reușește să devină o destinație atrăgătoare pentru turiștii străini. O analiză recentă...

Județul Covasna, prea puțin cunoscut în rândul turiștilor străini
Știri vineri, 23 februarie 2024, 17:30

COVASNA: Cel mai modern refugiu montan din ţară va fi construit în Munţii Bodoc

Structura construcţiei va fi realizată din lemn şi metal. Consiliul Judeţean Covasna a obţinut autorizaţia de construire pentru refugiul montan...

COVASNA: Cel mai modern refugiu montan din ţară va fi construit în Munţii Bodoc
Știri vineri, 23 februarie 2024, 12:30

TULCEA: În perioada minivacanţei, se deschide patinoarul din oraş

Patinoarul din Tulcea va fi deschis în minivacanța elevilor. De vineri până duminică, accesul pe gheață se va face după ora 16.00. Direcţia...

TULCEA: În perioada minivacanţei, se deschide patinoarul din oraş
Știri vineri, 23 februarie 2024, 09:21

Starea pârtiilor din Poiana Brașov

Starea pârtiilor din Poiana Brașov. În această dimineață s-au înregistrat -4 grade Celsius în Masivul Postăvarul și 0 grade în Poiana...

Starea pârtiilor din Poiana Brașov
Știri vineri, 23 februarie 2024, 09:08

Weekend-ul începe cu temperaturi în creștere în toată țara

Și astăzi avem parte de o vreme frumoasă în toată țara, cu temperaturi în creștere față de ieri. Maximele zilei vor atinge 20 de grade...

Weekend-ul începe cu temperaturi în creștere în toată țara