TIMIȘOARA: Zeci de mii de vizitatori în doar trei luni, în cel mai nou spațiu expozițional din oraș
Articol de Mihaela Ioncelescu, 30 iulie 2023, 20:50
Clădirea, aflată în paragină de foate mulți ani, a fost transformată într-o mare galerie de artă, și a devenit unul din cele mai spectaculoase și vizitate spații din programul Capitalei Europene a Culturii.
Galeria include patru expoziții permanente și alte patru invitate, iar curtea Cazarmei U a fost amenajată pentru concerte și party-uri, transmite Radio România Timișoara.
Cea mai nouă expoziție a fost deschisă zilele trecute și aparține celor de la Bel Art Gallery din Novi Sad. La finalul evenimetelor din cadrul programului Capitală Europeană a Culturii, proprietarii Cazarmei U vor să o transforme într-un hotel de 5 stele.