Șarpele Glykon, în expoziția „Muzeul Muzeelor” de la MNAR
Statuia constituie un reper al patrimoniului dobrogean, iar valoarea sa este dată atât de unicitatea reprezentării, cât și de starea remarcabilă de conservare.
Articol de M P, 23 iunie 2026, 11:31
Celebra piesă antică Șarpele Glykon, o statuie unică în lume, ce face parte din patrimoniul Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța, poate fi admirată la București, la sediul central al Muzeului Național de Artă al României, în cadrul expoziției „Muzeul Muzeelor”.
Datată la sfârșitul secolului al II-lea, începutul secolului al III-lea p.Chr., impresionanta statuie din marmură Șarpele Glykon a fost descoperită în anul 1962 la Constanța și face parte din suita de piese arheologice cunoscută ulterior ca Tezaurul de Sculpturi de la Tomis.
Statuia constituie un reper al patrimoniului dobrogean, iar valoarea sa este dată atât de unicitatea reprezentării, cât și de starea remarcabilă de conservare și de contribuția sa la înțelegerea fenomenului cultural din spațiul vest-pontic în epoca romană.
Istoricul Cristian Cealera a explicat, pentru Radio România Constanța, care este motivul pentru care acest șarpe este atât de valoros.
Cristian Cealera: Piesa de la Constanța este incredibilă. Zeul Șarpe Glykon este un șarpe fantastic. De ce? Pentru că statuia este practic o combinație de ființe, este un trup de șarpe, un cap de om cu bot de miel, ochi și păr uman și o coadă de leu, un șarpe încolăcit, pe care dacă ai avea puterea supraomenească să-l întinzi, ai avea 4,78 m lungime. Este din marmură albă, de foarte bună calitate, extraordinar de bine realizată, nimic în lume nu se compară cu această lucrare, chiar dacă reprezentări ale lui Glykon au mai fost descoperite de-a lungul timpului.
Rep.: Era un șarpe bun, având cap de miel? Era un protector al casei?
Cristian Cealera: Da, era un șarpe bun și chiar se fac analogii cu șarpele casei din tradiția românească, în care se spune că dacă ai un șarpe sub casă, nu trebuie să-l omori pentru că el îți va proteja gospodăria. Practic vorbim despre o divinitate a fecundității, o divinitate a naturii care avea grijă de oameni, iar în urmă cu 1800 de ani la Tomis, cu siguranță a existat un templu, noi nu l-am descoperit încă, dar a existat, în care această statuie era adorată.
Proiectul expozițional „Muzeul Muzeelor” reunește, la București, sub cupola Palatului Regal, peste 100 de piese excepționale, selectate din patrimoniul mai multor muzee din țară și din colecțiile Muzeului Național de Artă al României.
Astfel, este conturată o hartă a capodoperelor pe care publicul le poate descoperi de-a lungul și de-a latul României.
Expoziția este deschisă până pe 4 octombrie 2026.