Ascultă Radio Vacanța Live

Puncte de ajutor pe timp de caniculă, la Oradea

Aceste spații vor rămâne disponibile și în perioada următoare, ori de câte ori temperaturile vor ajunge la valori extreme.

Puncte de ajutor pe timp de caniculă, la Oradea
Foto: DASO

Articol de Ionuț Pop Lucian, 24 iunie 2026, 07:00

Temperaturile foarte ridicate anunțate de meteorologi au determinat autoritățile locale să mențină deschise punctele speciale de sprijin pentru populație, la Oradea.

Direcția de Asistență Socială Oradea (DASO), împreună cu Primăria Oradea, a activat încă din weekend cele patru containere destinate protecției cetățenilor în perioadele de caniculă și disconfort termic accentuat.

Aceste spații vor rămâne disponibile și în perioada următoare, ori de câte ori temperaturile vor ajunge la valori extreme, relatează Radio România Cluj.

Containerele sunt amplasate în patru zone importante ale orașului: Piața Cetate, Piața Unirii, Piața Decebal și Piața Rogerius. Ele pot fi folosite zilnic între orele 10:00 și 18:00, inclusiv sâmbăta și duminica, atunci când indicele de disconfort termic este ridicat.

Persoanele care au nevoie de un loc răcoros se pot adăposti în aceste puncte, unde beneficiază de aer condiționat, apă rece potabilă, scaune, pat medical și masă. În fiecare locație este prezent personal medical al Direcției de Asistență Socială Oradea, pregătit să acorde primul ajutor și să solicite intervenția serviciilor specializate dacă situația o impune.

Directorul executiv al DASO, Anca Grama, spune că în perioadele cu temperaturi extreme este nevoie de mai mult decât simple recomandări.

„În zilele cu temperaturi foarte ridicate, sprijinul trebuie să fie concret și aproape de oamenii care au nevoie de ajutor. Ne dorim ca persoanele vulnerabile să știe că există locuri unde pot primi sprijin și unde găsesc personal pregătit să intervină. Direcția de Asistență Socială Oradea pune la dispoziție cadre medicale calificate în aceste puncte de prim ajutor, astfel încât intervențiile să fie rapide și profesioniste”, a declarat Anca Grama.

Foto: DASO

Totodată, Comitetul Local pentru Situații de Urgență le recomandă cetățenilor să respecte câteva reguli simple pentru a evita problemele provocate de căldura excesivă.

Autoritățile sfătuiesc populația să evite deplasările între orele 11:00 și 18:00, când temperaturile sunt cele mai ridicate, și să aleagă, pe cât posibil, orele dimineții sau ale serii. De asemenea, este recomandat ca deplasările să se facă prin locuri umbrite.

În această perioadă este indicată purtarea hainelor subțiri și deschise la culoare, precum și folosirea pălăriilor și a ochelarilor de soare.

Medicii recomandă consumul zilnic a aproximativ 1,5 – 2 litri de lichide, în special apă, sucuri naturale și ceaiuri călduțe. Totodată, alimentația ar trebui să includă mai multe fructe și legume proaspete, iar preparatele grele sau bogate în grăsimi să fie evitate.

Specialiștii atrag atenția și asupra consumului excesiv de alcool sau băuturi care conțin cofeină, acestea putând accentua efectele căldurii.

Autoritățile îi îndeamnă pe orădeni să fie atenți la persoanele vulnerabile din familie sau din apropiere și să le ofere sprijin atunci când este necesar. În cazul apariției unor stări de rău, cetățenii sunt sfătuiți să ia legătura cât mai repede cu medicul de familie.

De asemenea, persoanele aflate sub tratament medical trebuie să își continue medicația conform recomandărilor primite de la medic, ținând cont de condițiile specifice perioadelor caniculare.

Direcția de Asistență Socială Oradea le recomandă tuturor cetățenilor să respecte aceste măsuri și să folosească facilitățile puse la dispoziție pentru protejarea sănătății și siguranței lor pe durata verii.

 

Șarpele Glykon, în expoziția „Muzeul Muzeelor” de la MNAR
Știri marți, 23 iunie 2026, 11:31

Șarpele Glykon, în expoziția „Muzeul Muzeelor” de la MNAR

Celebra piesă antică Șarpele Glykon, o statuie unică în lume, ce face parte din patrimoniul Muzeului de Istorie Națională și Arheologie...

Șarpele Glykon, în expoziția „Muzeul Muzeelor” de la MNAR
Casa Memorială Stan Ioan Pătraș din Săpânța intră în restaurare
Știri marți, 23 iunie 2026, 08:12

Casa Memorială Stan Ioan Pătraș din Săpânța intră în restaurare

Casa Memorială Stan Ioan Pătraș din Săpânța se închide temporar, ca urmare a începerii lucrărilor de restaurare și reamenajare care vor...

Casa Memorială Stan Ioan Pătraș din Săpânța intră în restaurare
Nume îndrăgite, pe scenă de Zilele Bistriței
Știri marți, 23 iunie 2026, 07:00

Nume îndrăgite, pe scenă de Zilele Bistriței

Zilele Bistriței vor fi organizate anul acesta cu aproape o săptămână în avans față de data tradițională, fixată în urmă cu mai bine de...

Nume îndrăgite, pe scenă de Zilele Bistriței
,,Cămașă dobrogeană”, exponatul săptămânii la Muzeul de Artă Populară Constanța
Știri luni, 22 iunie 2026, 15:30

,,Cămașă dobrogeană”, exponatul săptămânii la Muzeul de Artă Populară Constanța

În fiecare an, pe 24 iunie, în România și în comunitățile românești din întreaga lume este sărbătorită Ziua Universală a Iei....

,,Cămașă dobrogeană”, exponatul săptămânii la Muzeul de Artă Populară Constanța
Știri luni, 22 iunie 2026, 12:30

ITALIA: Taxa de intrare în Veneția ar putea fi majorată la 30 – 50 de euro în anumite zile

„Dacă această taxă se situează în prezent între 5 şi 10 euro (5,73-11,46 dolari), propunerea mea este să o majorăm la 30-50 de euro în...

ITALIA: Taxa de intrare în Veneția ar putea fi majorată la 30 – 50 de euro în anumite zile
Știri luni, 22 iunie 2026, 11:08

Incident grav într-un ștrand din Băile Felix: două fete au ajuns la spital

Două fete de 9 și 11 ani au fost transportate duminică seară, 21 iunie, la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Oradea, după...

Incident grav într-un ștrand din Băile Felix: două fete au ajuns la spital
Știri luni, 22 iunie 2026, 11:00

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026

Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, județul Caraș-Severin, își sărbătorește hramul în zilele de...

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Știri luni, 22 iunie 2026, 10:00

Concert de muzică simfonică la deschiderea sezonului estival de la Sovata

În premieră pentru Stațiunea Balneoclimaterică de la Sovata, sezonul de vară de anul acesta va fi deschis pe ritmuri de muzică clasică....

Concert de muzică simfonică la deschiderea sezonului estival de la Sovata