Primăvara din tradiții și obiceiuri
Grigore Sâmboan, consultant artistic la Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Cluj, a vorbit, la Radio România Cluj, despre câteva tradiții din trecut legate de venirea primăverii.
![COPAC INMUGURIT COPAC INMUGURIT](https://i0.wp.com/www.radiovacanta.ro/wp-content/uploads/2024/03/COPAC-INMUGURIT-RRBV-2019-e1710943448503.jpeg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Anna Martina Piukovici, 21 martie 2024, 11:30
Majoritatea obiceiurilor practicate de străbunici și legate de venirea primăverii nu s-au păstrat până în zilele noastre și sunt și foarte puțin cunoscute.
E vorba despre obiceiuri creștine împletite cu cele necreștine, un amestec care vorbește despre gândirea și manifestările înaintașilor.
Grigore Sâmboan, consultant artistic la Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Cluj, a vorbit, la Radio România Cluj, despre câteva asemenea tradiții și despre cum era primit echinocțiul:
Anca Brășfălean