Ascultă Radio Vacanța Live

Lipsă de civilizație: Mulți turiști nu au grijă de refugiile montane în care poposesc

Lipsă de civilizație: Mulți turiști nu au grijă de refugiile montane în care poposesc
Foto: Salvamont Mureș

Articol de vnatea, 8 august 2023, 12:09 / actualizat: 8 august 2023, 14:45

Șeful Serviciului Național Salvamont, Sabin Cornoiu, deplânge mentalitatea multor turiști veniți pe munte pentru a se caza, și care distrug unele bunuri și avariază refugiile.

Unii turiști își petrec sărbătorile chiar în refugii deși focul nu este permis pentru a se evita apariţia incendiilor.

Mai mult, au fost identificate cazuri de sacrificare a animalelor domestice în refugiu.

Rolul unui refugiu de supraviețuire este de a fi folosit doar atunci când vremea nu permite să montăm cortul, în regim de urgență. Mulți turiști își planifică excursiile mergând să doarmă în refugii. Asta nu înseamnă că trebuie să ne planificăm onomasticile sau trecerea dintre ani. Nu toți le întrețin, nu toți la plecare închid ușa. Am avut probleme și cu cei care pasc animalele, pentru că au tăiat animale în refugii, au lăsat sânge. – Sabin Cornoiu

La nivel național, sunt aproape 150 de refugii. Cele mai mari distrugeri se înregistrează în zonele Bucegi și Predeal, remarcă Sabin Cornoiu.

sursa foto: Salvamont mureș

Dacă la nivel național turiștii nu au grijă de refugiile montane, în județele Harghita și Mureș situația e oarecum diferită.

Șeful Salvamont Harghita, Fekete Őrs confirmă că prin programul „Turism montan în siguranţă” finanțat de Consiliul Județean, s-au construit peste 30 de refugii montane pe teritoriul judeţului.

Toate sunt bine întreţinute, iar reparațiile se fac doar din cauza uzurii, a subliniat Fekete Őrs:

În județ avem mai mult de 30 de refugii montane, trei dintre aceste au devenit puncte de prim ajutor, iar în Cheile Vârghișului chiar avem și permenență. Avem caiete, în ele unde turiștii ne semnalează probleme, vremea rea, că s-au întâlnit cu  ursul sau cu câini ciobănești. De mai mult de 10 ani nu avem probleme în refugiile montane, turiștii sunt responsabili și nu distrug aceste refugii.

sursa foto: Salvamont Harghita

În județul Mureș, echipa Salvamont Salvaspeo a Consiliului Județean a montat în ultimii ani 6 refugii montane, 5 în Munții Călimani și unul în Munții Gurghiu. Mai există pe timp de iarnă și două puncte de lucru permenant, în zona Văii Mureșului și lângă Sovata.

Nici în județul Mureș, salvamontiștii nu se pot plânge de deteriorarea voită a acestor refugii, ci doar din cauza vremii. Aceste mici adăposturi pot face uneori diferența între viață și moarte pe munte, precizează salvamontiștii care roagă turiștii ce le folosesc să le păstreze în bune condiţii, aşa cum le-au găsit.

Autor: Valeriu Russu, Radio România Tg.Mureș

Prima galerie caritabilă de artă se deschide la Sibiu
Știri vineri, 12 iunie 2026, 12:30

Prima galerie caritabilă de artă se deschide la Sibiu

Fundația Polisano deschide la Sibiu „Heartfully”, prima galerie caritabilă de artă din România, un proiect care îmbină arta, educația și...

Prima galerie caritabilă de artă se deschide la Sibiu
După 30 de ani, din nou la Brașov: Reinhardt Schuster prezintă Memento la Centrul Multicultural
Știri vineri, 12 iunie 2026, 12:00

După 30 de ani, din nou la Brașov: Reinhardt Schuster prezintă Memento la Centrul Multicultural

„Memento” este titlul expoziției care a fost vernisată în prezența artistului, născut în 1936, la Bod, și care a luat lecții de pictură...

După 30 de ani, din nou la Brașov: Reinhardt Schuster prezintă Memento la Centrul Multicultural
”Amantul de piatră”, recital extraordinar la TNB
Știri vineri, 12 iunie 2026, 11:36

”Amantul de piatră”, recital extraordinar la TNB

Spectacolul își propune comemorarea poetului plecat spre Stelele în ziua de 15 iunie 1889. “Eminescu este pentru mine un izvor nesfârșit de...

”Amantul de piatră”, recital extraordinar la TNB
CONSTANȚA: În weekend, bulevardul Tomis devine pietonal
Știri vineri, 12 iunie 2026, 11:13

CONSTANȚA: În weekend, bulevardul Tomis devine pietonal

Tomis pietonal înseamnă ocazia de a descoperi locuri și povești urbane, de a petrece timp pe terase și de a savura preparatele restaurantelor...

CONSTANȚA: În weekend, bulevardul Tomis devine pietonal
Știri vineri, 12 iunie 2026, 11:00

Muzeul Satului deschide înscrierile pentru tabăra de creație “Vara pe uliță”

Muzeul Național al Satului “Dimitrie Gusti” dă startul înscrierilor pentru cea de-a 34-a ediție a taberei de creație “Vara pe...

Muzeul Satului deschide înscrierile pentru tabăra de creație “Vara pe uliță”
Știri vineri, 12 iunie 2026, 10:00

BRAȘOV: Copiii pot deveni supereroi la Bike4Kids, pe Aleea de sub Tâmpa

Astfel, pot fi încurajați cei 115 copii care s-au înscris în cursă, din dorința de a-i ajuta pe micii pacienți cu boli respiratorii internați...

BRAȘOV: Copiii pot deveni supereroi la Bike4Kids, pe Aleea de sub Tâmpa
Știri vineri, 12 iunie 2026, 08:12

Papucul-doamnei a înflorit în Harghita

O floare rară și strict protejată a înflorit în pădurile montane din Harghita, unde papucul-doamnei poate fi văzut în această perioadă de...

Papucul-doamnei a înflorit în Harghita
Știri vineri, 12 iunie 2026, 07:00

TECHIRGHIOL: Începe Festivalul Cireșelor – „Kiraz Festivali”

Localnicii și turiștii sunt invitați, în perioada 12–14 iunie 2026, la cea de-a V-a ediție a Festivalului Cireșelor – „Kiraz...

TECHIRGHIOL: Începe Festivalul Cireșelor – „Kiraz Festivali”