Labirint din baloţi de fân, la Lacul Sfânta Ana
Au fost utilizați baloți care, puși unul după altul, se întind pe mai mult de o jumătate de kilometru.
![Labirint din baloţi de fân, la Lacul Sfânta Ana Labirint din baloţi de fân, la Lacul Sfânta Ana](https://i0.wp.com/www.radiovacanta.ro/wp-content/uploads/2023/09/baloti-de-fan-asociatia-pro-sfanta-ana-e1695633847793.jpg?resize=800%2C479&ssl=1)
Articol de vnatea, 25 septembrie 2023, 12:25 / actualizat: 25 septembrie 2023, 15:31
Un labirint din baloți de fân a fost finalizat, la sfârşitul săptămânii trecute, de Asociaţia care administrează zona din jurul Lacului Sfânta Ana. Acesta are atât un scop educativ, cât şi recreativ, mai ales pentru copii.
Ideea a apărut încă din 2019, când se dorea construirea unui labirint de zăpadă. Ea a devenit realitate anul acesta când, în urma cosirii păşunilor din jurul lacului, s-a încercat utilizarea baloţilor rezultaţi într-un mod cât mai creativ, a explicat pentru Radio Târgu Mureș, preşedintele Asociaţiei Pro Sfânta Ana, Dósa Elek Levente:
Anul acesta când s-a cosit păşunea am avut ca rezultat mulţi baloţi, ne-am gândit ce am putea să facem cu baloţii respectivi, ce ar fi să încercăm să facem un labirint din baloţi, scopul final fiind realizarea unei noi atracţii pentru copii.
Labirintul a fost amenajat pe o suprafață de aproximativ 2.500 mp.
Au fost utilizați baloți care, puși unul după altul, se întind pe mai mult de o jumătate de kilometru.
![](https://i0.wp.com/www.radiovacanta.ro/wp-content/uploads/2023/09/labirint.jpg?resize=1024%2C479&ssl=1)
Dósa Elek Levente spune că labirintul va funcționa atât timp cât va permite starea fizică a baloților, estimându-se că va fi demontat în primăvara anului viitor.
TEXT: Sanda Vițelar, Radio România Târgu Mureș