Ascultă Radio Vacanța Live

IAȘI: Concertele din cadrul Festivalului Digital Throne impun restricții de circulație

În perioada 1 – 3 septembrie, în intervalul orar 14:00-23:00, va fi interzis accesul autovehiculelor între Piaţa Palatului Culturii, strada Anastasie Panu, strada Sfântul Lazăr şi strada Palat, şi bulevardul Ştefan cel Mare şi Sfânt.

IAȘI: Concertele din cadrul Festivalului Digital Throne impun restricții de circulație
Foto: Facebook/Digital Throne

Articol de AP, 30 august 2023, 16:48

Restricţii de circulaţie vor fi impuse în zona centrală a Iașului, în zilele următoare, pentru concertele care vor fi organizate în închiderea Festivalului Digital Throne.

Potrivit primarului Mihai Chirica, în perioada 1 – 3 septembrie, în intervalul orar 14:00-23:00, va fi interzis accesul autovehiculelor între Piaţa Palatului Culturii, strada Anastasie Panu, strada Sfântul Lazăr şi strada Palat, şi bulevardul Ştefan cel Mare şi Sfânt.

Conform programului festivalului, pe scena care se montează în faţa Palatului Culturii vor concerta, pe 1 septembrie, de la ora 17:30, Connect-R şi Johny Romano, JP Cooper, Deliric & Silent Strike, Lost Frequecies şi DJ Armin van Buuren.

Pe 2 septembrie, de la ora 17:00, pe aceeaşi scenă vor concerta Filarmonica „Moldova” Iaşi, Alternosfera, Carla’s Dreams, Subcarpaţi și B.U.G. Mafia.

Pe 3 septembrie, de la ora 16:00, vor susţine concerte Spike, The Motans, Delia, Tom Odell şi Tujamo.

„Cel mai important eveniment al anului din oraşul nostru, Campionatul Mondial de Esports (parte a Festivalului Digital Throne -n.r.), se apropie de final. Sunt foarte multe comentarii pozitive pe care le-am primit, atât din partea jucătorilor şi publicului participant, cât şi din partea delegaţiilor oficiale care, în aceste zile, au vizitat oraşul nostru. Cei 700 de participanţi din cele 120 de ţări au fost încântaţi de condiţiile de organizare şi de cazare şi vor pleca cu amintiri frumoase din oraşul nostru, asta în ciuda temperaturilor caniculare care s-au resimţit în aceste zile în Iaşi”, a declarat primarul Mihai Chirica.

Edilul a afirmat că, la sfârşitul săptămânii trecute, a primit vizita prinţului Omar Bin Faisal al Iordaniei şi a prinţului Faisal bin Bandar bin Sultan Al Saud, vicepreşedinte al Federaţiei Internaţionale de Esports, care şi-au însoţit echipele naţionale la Campionatul Mondial de Esports.

„Cred că este una din cele mai bune metode de promovare a oraşului nostru, a tinerei generaţii şi dovedim astfel lumii că tinerii din Iaşi şi din România sunt foarte bine pregătiţi. Ei sunt cei mai buni ambasadori ai oraşului nostru şi dovedesc faptul că cea mai bună resursă a Iaşiului este generaţia tânără. Ieşenii au venit să susţină echipa României la toate fazele competiţiilor. Sunt amplasate cele mai mari panouri video, sunt peste 200 de persoane care fac transmisiuni non-stop, funcţie de fusul orar, 400 de persoane care susţin scenele şi aparate şi dispozitive. În zilele următoare vom afla şi cine va prelua ştafeta”, a mai spus Mihai Chirica

Cu vaporul din Portul Constanța la New York, în urmă cu un secol | AUDIO
Știri sâmbătă, 22 iunie 2024, 13:30

Cu vaporul din Portul Constanța la New York, în urmă cu un secol | AUDIO

În urmă cu mai bine de 100 de ani, din Portul Constanța se putea pleca direct cu vaporul către New-York. Călătoria dura 2 săptămâni, iar...

Cu vaporul din Portul Constanța la New York, în urmă cu un secol | AUDIO
Ateliere de vacanţă la Muzeul de Artă Populară din Constanţa
Știri sâmbătă, 22 iunie 2024, 11:30

Ateliere de vacanţă la Muzeul de Artă Populară din Constanţa

În perioada 1 iulie – 30 august sunteţi aşteptaţi la Muzeul de Artă Populară Constanța, pentru a participa la ateliere educative destinate...

Ateliere de vacanţă la Muzeul de Artă Populară din Constanţa
Viteza de circulaţie a trenurilor, redusă în zonele aflate sub coduri de caniculă
Știri vineri, 21 iunie 2024, 15:49

Viteza de circulaţie a trenurilor, redusă în zonele aflate sub coduri de caniculă

CFR SA anunţă că în perioada 21 – 23 iunie viteza de circulaţie a trenurilor în zonele aflate sub incidenţa codurilor roşu şi...

Viteza de circulaţie a trenurilor, redusă în zonele aflate sub coduri de caniculă
Recomandări pentru amatorii de drumeții montane
Știri vineri, 21 iunie 2024, 14:00

Recomandări pentru amatorii de drumeții montane

Salvatorii montanti brașoveni vin cu o serie de recomandări pentru turiștii care aleg să vină la munte pentru a scăpa de caniculă. În...

Recomandări pentru amatorii de drumeții montane
Știri vineri, 21 iunie 2024, 13:00

ANPC pune la dispoziție un serviciu de permanență pentru minivacanța de Rusalii

Consumatorii au la dispoziţie un număr de telefon dedicat (021-9551, urmat de codul judeţului) pentru transmitere de sesizări. Autoritatea...

ANPC pune la dispoziție un serviciu de permanență pentru minivacanța de Rusalii
Știri vineri, 21 iunie 2024, 12:21

ANM a emis cod roșu de caniculă în România

Temperaturile vor sări la 39 de grade, iar valorile resimțite vor fi în jurul a 50 de grade Celsius! Nopțile vor fi tropicale, iar disconfortul...

ANM a emis cod roșu de caniculă în România
Știri vineri, 21 iunie 2024, 11:00

Un nou sezon de distracție, la Eforie Aqua Park

Cu mai mulți animatori, mai mute tobogane gonflabile, două scene și mai multe concursuri, parcul acvatic a dat startul unui nou sezon de zâmbete...

Un nou sezon de distracție, la Eforie Aqua Park
Știri vineri, 21 iunie 2024, 09:36

Vremea 21 iunie. Caniculă și disconfort termic

Astăzi, valul de caldură va persista, dar va mai diminua ușor în intensitate. În sud și în centru va fi caniculă și disconfort termic...

Vremea 21 iunie. Caniculă și disconfort termic