Festivalul Filmului European ajunge la Bistrița
Articol de M P, 21 mai 2026, 08:17
Festivalul Filmului European sărbătorește o etapă istorică și ajunge în acest weekend la Bistrița!
Ajuns la remarcabila aniversare a trei decenii de existență, cel mai longeviv eveniment cultural și diplomatic din țară reprezintă o platformă de dialog și o celebrare a libertății de exprimare, relatează Radio România Cluj.
Maratonul cinematografic începe vineri, 22 mai, de la ora 19:00, cu producția croată „Copii buni”, o dramă captivantă subtitrată în română și engleză.
Sâmbătă, 23 mai, ecranul se aprinde de la ora 16:00 cu un film de familie de excepție, „Cea mai prețioasă dintre mărfuri”, regizat de Michel Hazanavicius. De la ora 17:30, publicul poate urmări intensa dramă istorică germană „Stele roșii deasupra câmpului”, iar de la ora 20:00, organizatorii oferă un cadou special: intrarea este complet gratuită la filmul britanic „Christy”.
Duminică, 24 mai este ziua dedicată diversității, începând cu ora 16:30, când rulează animația premiată „Calamity, copilăria Marthei Jane Cannary”. De la ora 18:30, pasionații de știință sunt așteptați la documentarul ungar „Ferenc Krausz – În căutarea electronilor”, iar weekendul se încheie de la ora 20:00 cu pelicula franco-belgiană „Tovarăși”.
Cu excepția proiecției gratuite de sâmbătă seară, prețul unui bilet este de 10 lei. Nu ratați trei decenii de cinema european, direct pe ecranul mare din Bistrița!