Fântâna lui Stoll din Baia Sprie, restaurată și inclusă în circuitul turistic
Arteziana a fost construită în 1910.
![Fântâna lui Stoll din Baia Sprie, restaurată și inclusă în circuitul turistic Fântâna lui Stoll din Baia Sprie, restaurată și inclusă în circuitul turistic](https://i0.wp.com/www.radiovacanta.ro/wp-content/uploads/2023/07/Fantana-lui-Stoll-din-Baia-Sprie.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Vacanța, 20 iulie 2023, 14:54
Situată în centrul fostului oraş minier Baia Sprie, Fântâna lui Stoll a fost restaurată şi va fi inclusă în circuitul turistic al zonei alături de alte obiective consacrate, a declarat primarul Alin Bîrda.
Numită şi Frumoasa Spria, fântâna arteziană a fost repictată de artistul Balazs Laszlo, fost localnic care acum locuieşte în Ungaria.
Fântâna lui Stoll a fost edificată în anul 1910 de Bela Stoll, fostul avocat care locuia atunci în oraşul Baia Mare, atunci proprietarul unei bănci şi a cărui bunici proveneau din Baia Sprie.
Fântâna a fost amplasată în centrul oraşului, în vecinătatea Primăriei, bisericii romano-catolice şi a Şcolii Minelor.
Bela Stoll a avut, de a lungul timpului, mai multe acţiuni filantropice printre care se numără conectarea telefonică a oraşelor Baia Sprie şi Baia Mare, dar şi construcţia primului atelier pentru Şcoala de Pictură din Baia Mare.
FOTO: CNIPT Baia Sprie