Ascultă Radio Vacanța Live

CONSTANȚA: Bienala de Pictură de la Muzeul de Artă își desemnează câștigătorii

CONSTANȚA: Bienala de Pictură de la Muzeul de Artă își desemnează câștigătorii

Articol de Adina Sîrbu, 30 august 2023, 14:31 / actualizat: 30 august 2023, 23:32

Vor fi acordate premiile I, II și III, o mențiune și două premii speciale: Premiul special ”Florica Cruceru” și premiul special ”Doina Păuleanu”, pentru a le omagia pe cele două foste directoare ale Muzeului de Artă Constanța care ne-au lăsat moștenire un patrimoniu impresionant.

Redactor: Ce surprize ne-ați pregătit, doamna director Lelia Rus-Pîrvan, pentru festivitatea de încheiere a Bienalei Naționale de Pictură?

Directorul Muzeului de Artă Lelia Rus-Pîrvan:

Într-adevăr, foarte curând se apropie acest finisaj și ne-am gândit că este un moment bun pentru a promova câte ceva din ceea ce se întâmplă la noi în oraș. Avem o Facultate de Arte cu profil de actorie, de dans, de coregrafie, muzică, respectiv arte plastice, și atunci ne-am gândit să luăm doi colegi de la Universitatea ”Ovidius”, o coregrafă binecunoscută – Stela Cocârlea, care este un prieten al muzeului, întotdeauna aproape de noi, și colegul meu Alexandru Șerbănescu, pentru un moment care se numește Recycling Art și care pornește de la ideea că inspirația există pretutindeni în jurul nostru, în muzee, dar mai ales în operele de artă. Privitorul vine, culege informații, iar apoi imaginația lui face ca toate aceste imagini să devină vii. Vom avea și doi studenți ai Facultății de Arte, de la coregrafie, dar și studenți de la Arte Plastice care se vor implica în scenografia acestui moment, pentru că, practic, vor fi reproduse două lucrări celebre, două portrete.

Redactor: Ce ne puteți spune despre cele 100 de lucrări expuse? Cu toții știm că cei care au ajuns să participe la această Bienală sunt deja câștigători. Cu toate acestea juriul va avea o misiune foarte importantă. Despre ce este vorba?

Directorul Muzeului de Artă Lelia Rus-Pîrvan:

Participanții sunt din aproape toate orașele importante ale țării – București, Iași, Timișoara, Cluj, Alba Iulia, Târgu Mureș, Deva, Galați, Bacău, Tg. Jiu, Tulcea, Brăila, Constanța, Slobozia, Piatra Neamț și Suceava. Într-adevăr, toți participanții sunt câștigători pentru că ei deja au trecut printr-un filtru, printr-o grilă foarte severă, dar cei care vor lua premii putem spune că li se oferă o certitudine a valorii lor, a aprecierii breslei din care fac parte și cred eu că este un lucru foarte important să răsplătim artiștii pentru efortul pe care ei îl fac în mod constant. Ca o premieră, să-i spunem așa, este faptul că președintele Uniunii Artiștilor Plastici din România, domnul Petru Lucaci, va înmâna un premiu separat față de cele oferite de Consiliul Județean Constanța. Tot ca o premieră este și faptul că o parte dintre premiați vor participa, din 1 septembrie,  la o Tabără de Pictură organizată în Constanța, cu sprijinul Consiliului Județean Constanța. Cred că este extrem de important să continuăm această inițiativă pe viitor.

Tot în cadrul evenimentului de joi, 31 august, va fi lansat Catalogul Bienalei de Pictură, iar lucrarea care va obține Premiul I va intra în colecția Muzeului de Artă Constanța.

Evenimentul este organizat cu sprijinul Consiliului Județean Constanța și al Uniunii Artiștilor Plastici din România.

Redactor și foto: Silvia Pascale

Bărcile şi hidrobicicletele de pe lacul din zona Gării Sfântu Gheorghe, date în folosinţă în weekend
Știri vineri, 26 iunie 2026, 12:30

Bărcile şi hidrobicicletele de pe lacul din zona Gării Sfântu Gheorghe, date în folosinţă în weekend

Locuitorii şi vizitatorii municipiului Sfântu Gheorghe vor putea folosi, începând de sâmbătă, bărcile cu vâsle şi hidrobicicletele de pe...

Bărcile şi hidrobicicletele de pe lacul din zona Gării Sfântu Gheorghe, date în folosinţă în weekend
Expoziția de fluturi exotici vii „Cocon”, în sera din curtea Muzeului Antipa
Știri vineri, 26 iunie 2026, 11:20

Expoziția de fluturi exotici vii „Cocon”, în sera din curtea Muzeului Antipa

De vineri, vizitatorii Muzeului Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa” pot trăi o experiență spectaculoasă în mijlocul naturii...

Expoziția de fluturi exotici vii „Cocon”, în sera din curtea Muzeului Antipa
Cod roșu de caniculă. Ce trebuie să știi dacă mergi pe munte
Știri vineri, 26 iunie 2026, 11:19

Cod roșu de caniculă. Ce trebuie să știi dacă mergi pe munte

Meteorologii au emis vineri noi avertizări cod roșu de caniculă pentru o mare parte a țării. În astfel de perioade, este recomandat să fie...

Cod roșu de caniculă. Ce trebuie să știi dacă mergi pe munte
CONSTANȚA: Începe cea de-a doua ediție a proiectului „Vara la muzeu”
Știri vineri, 26 iunie 2026, 09:00

CONSTANȚA: Începe cea de-a doua ediție a proiectului „Vara la muzeu”

Muzeul de Artă Populară din Constanța, instituție finanțată de Consiliul Județean Constanța, dă startul înscrierilor pentru atelierele...

CONSTANȚA: Începe cea de-a doua ediție a proiectului „Vara la muzeu”
Știri vineri, 26 iunie 2026, 07:36

Audiții pentru artiștii stradali la Timișoara

Casa de Cultură a Municipiului Timișoara îi invită pe artiștii stradali să participe la sesiunea de autorizare ce va avea loc în perioada...

Audiții pentru artiștii stradali la Timișoara
Știri vineri, 26 iunie 2026, 07:00

26 iunie – Ziua Drapelului Național

În fiecare an, la data de 26 iunie, România marchează Ziua Drapelului Național, instituită prin Legea nr. 96 din 20 mai 1998. Drapelul României...

26 iunie – Ziua Drapelului Național
Știri joi, 25 iunie 2026, 18:30

Weekend de cicloturism pe traseul transfrontalier Timișoara–Zrenjanin

Pasionații de ciclism și iubitorii de plimbări în aer liber vor avea ocazia să se bucure, în perioada 26–28 iunie 2026, de una dintre cele...

Weekend de cicloturism pe traseul transfrontalier Timișoara–Zrenjanin
Știri joi, 25 iunie 2026, 12:30

Casa Memorială „Constantin Brâncuși” din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA

Casa Memorială „Constantin Brâncuși” din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA – Museum of Immersive New Art din...

Casa Memorială „Constantin Brâncuși” din Hobița poate fi vizitată în realitate virtuală la MINA