Cartea Morile Banatului, lansată și la Reșița
Articol de Valentina Adam, 11 octombrie 2023, 19:15 / actualizat: 11 octombrie 2023, 20:38
Această cercetare a avut ca rezultat un volum – Morile Banatului. Patrimoniul mulinologic din județele Timiș și Caraș Severin – tipărit cu sprijinul Ordinului Arhitecților din România, prin Timbrul de Arhitectură, dar și o expoziție itinerantă și un film documentar realizate în cadrul proiectului finanțat de Consiliul Județean Timiș prin programul TIMCULTURA 2023 – Morile Banatului, ediția a II-a.
Expoziție itinerantă.
Asociația Acasă în Banat, alături de Muzeul Banatului Montan Reșița, va lansa acest volum și la Reșița, joi, 12 octombrie 2023, de la ora 15.00, la Muzeul Banatului Montan. De asemenea cu acest prilej va avea loc și inaugurarea expoziției itinerante și prezentarea filmului documentar legate de morile Banatului.
Potrivit Radio România Reșița, evenimentele vor continua în Timiș, la Jimbolia și Sânnicolau Mare și în Caraș Severin, la Oravița.

FOTO: Asociația Acasă în Banat