Caniculă în Dobrogea și pe litoral. Cum ne protejăm
Articol de M P, 10 iunie 2024, 17:30
La Constanța, Direcţia Generală Gestionare Servicii Publice va asigura: funcţionarea fântânilor arteziene existente, în special în timpul zilei, pentru menţinerea umidităţii aerului, stropirea cu apă a bulevardelor şi străzilor principale, în special în locurile aglomerate, stropirea spaţiilor verzi din parcuri, executarea dezinsecţiilor şi dezinfecţiilor pe teritoriul municipiului, precum şi asigurarea serviciilor publice de salvare acvatică-salvamar şi posturi de prim-ajutor.
De asemenea, pentru protejarea stării de sănătate pe timp de caniculă, reprezentanţii Serviciului Protecţie Civilă vă recomandă:
- Evitaţi, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare între orele 11.00 și 18.00;
- Dacă aveţi aer condiţionat, reglaţi aparatul astfel încât temperatura să fie cu 5 grade mai mică decât temperatura ambientală;
- Ventilatoarele nu trebuie folosite dacă temperatura aerului depăşeşte 32 grade Celsius;
- Purtaţi pălării de soare, haine lejere şi ample, din fibre naturale, de culori deschise;
- Beţi zilnic între 1,5 și 2 litri de lichide, fără a aştepta să apară senzaţia de sete. În perioadele de caniculă se recomandă consumul unui pahar de apă (sau echivalentul acestuia) la fiecare 15 – 20 de minute;
- Nu consumaţi alcool, deoarece acesta favorizează deshidratarea şi diminuează capacitatea de luptă a organismului împotriva căldurii;
- Evitaţi băuturile cu conţinut ridicat de cofeină (cafea, ceai) sau de zahăr (sucuri răcoritoare carbogazoase) deoarece acestea sunt diuretice;
- Evitaţi activităţile în exterior care necesită un consum mare de energie (sport, grădinărit, etc).
- Aveţi grijă de persoanele dependente de voi (copii, vârstnici, persoane cu dizabilităţi) oferindu-le, în mod regulat lichide, chiar dacă nu vi le solicită;
- Păstraţi contactul permanent cu vecinii, rudele, cunoştinţele care sunt în vârstă sau cu dizabilităţi, interesându-vă de starea lor de sănătate.
Și proprietarii de animale au obligația ca, în zilele caniculare, să ia măsuri pentru asigurarea protejării lor și evitarea apariției stresului termic – atrage atenția Autoritatea Națională Sanitar-Veterinară.
Astfel, proprietarii de animale trebuie să le asigure un adăpost corespunzător și o cantitate suficientă de apă proaspătă și hrană, iar animalele folosite pentru tracțiune sau alte activități de povară nu vor fi exploatate în miezul zilei, dacă temperatura la umbră depășește 25°C.
În privința animalelor de companie, cum ar fi câinii, pisicile sau iepurii, ANSVSA îi atenționează pe proprietari că, în cazul în care acestea sunt ținute afară, este important să se asigure o sursă de apă potabilă, precum și un adăpost umbrit împotriva razelor solare.
O atenție deosebită trebuie acordată transportului animalelor de companie, astfel încât acestea să nu fie ținute în vehicule expuse în mod direct și pe o perioadă îndelungată la temperaturi ridicate.