Povestea Vânătorilor de munte, la Muzeul Județean de Istorie din Brașov
Centenarul Brigăzii 2 Vânători de Munte Sarmizegetusa a fost marcat la Muzeul Județean de Istorie printr-o expoziție temporară, care prezintă istoria Brigăzii.
Potrivit Radio România Brașov FM, vizitatorii pot admira piese rare, nemaivăzute până la acest moment.
![Povestea Vânătorilor de munte, la Muzeul Județean de Istorie din Brașov Povestea Vânătorilor de munte, la Muzeul Județean de Istorie din Brașov](https://i0.wp.com/www.radiovacanta.ro/wp-content/uploads/2023/07/uniforma_de_colonel_general_dumitrache_rbv_2o23.jpeg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de AP, 30 iunie 2023, 18:08 / actualizat: 3 iulie 2023, 18:10
Expoziția a fost realizată în colaborare cu Muzeul Militar Național Regele Ferdinand I din București.
Piața Sfatului a fost locul de desfășurare al unui ceremonial militar și religios pentru a marca 100 de ani de la înființarea Brigăzii 2 Vânători de Munte Sarmizegetusa. La eveniment au participat Alteța Sa Regală Margareta, custodele Coroanei României, împreună cu Principele Radu.
![](https://i0.wp.com/www.radiovacanta.ro/wp-content/uploads/2023/07/drapel_de_lupta_vanatori_de_munte_rbv_2023.jpeg?resize=2000%2C878&ssl=1)
FOTO: Radio România Brașov FM