Expoziția MEDIA ART, la Galeria „Reduta” din Brașov
Expoziția MEDIA ART vă prezintă o ființă virtuală suprarealistă, dar și lucrări în tehnică mixtă pe pânză purtând semnătura sibianului Alexandru Cînean.
![media art la centrul cultural reduta brasov media art la centrul cultural reduta brasov](https://i0.wp.com/www.radiovacanta.ro/wp-content/uploads/2023/11/centrul-cultural-reduta-media-art.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Răzvan Tirea, 27 noiembrie 2023, 09:26
Expoziția MEDIA ART poate fi văzută, până în 4 decembrie, la Galeria „Reduta” din Brașov.
În cadrul acesteia veți putea descoperi o ființă virtuală suprarealistă, Inner Synthesis, dar și lucrări în tehnică mixtă pe pânză, respectiv o instalație video cu detalii animate proiectate în iriși purtând semnătura sibianului Alexandru Cînean.
„Inner Synthesis este un cadru conceptual artistic care explorează dinamica schimbătoare a identității individuale în contextul definit de spațiile sociale virtuale. Prin Eye SB-you, Alexandru Cînean prezintă ochii pictaţi în lucarnele caselor din Sibiu și promovează elementele arhitecturale specifice orașului, într-o variantă artistică unică”, au precizat reprezentanții Centrului Cultural „Reduta”.
Alexandru Cînean s-a născut în anul 1988 în Sibiu. Este absolvent al Liceului de Artă din Sibiu, al Universități de Artă și Design din Cluj-Napoca, iar în prezent este doctorand la Universitatea de Artă și Design din Cluj-Napoca, unde își propune să analizeze modul în care artele vizuale și artele dramatice s-au influențat reciproc de-a lungul istoriei și evoluție artei.
Expoziția este realizată în colaborare cu Augmented Space Agency și poate fi vizitată gratuit, între orele 10.00 – 20.00, informează Radio România Brașov.