După mai bine de jumătate de secol, Andrei Șerban readuce capodopera „Lakmé” pe scena ONB
Regizorul evocă prima întâlnire cu această lucrare în copilărie și subliniază actualitatea poveștii sale, construită în jurul unei iubiri imposibile între doi tineri proveniți din lumi și culturi diferite, pe fundalul tensiunilor din India colonială.
Articol de M P, 25 iunie 2026, 08:13
Opera Națională București va găzdui, în 2 și 3 iulie, premiera spectacolului „Lakmé” de Léo Delibes, una dintre cele mai apreciate creații ale repertoriului liric francez.
Noua producție este semnată de reputatul regizor Andrei Șerban și va fi prezentată sub conducerea muzicală a dirijorului Tiberiu Soare, marcând revenirea pe scena bucureșteană a unei opere absente din repertoriu de peste 50 de ani.
Pentru Andrei Șerban, montarea are și o puternică dimensiune personală, relatează Radio România.
Regizorul evocă prima întâlnire cu această lucrare în copilărie și subliniază actualitatea poveștii sale, construită în jurul unei iubiri imposibile între doi tineri proveniți din lumi și culturi diferite, pe fundalul tensiunilor din India colonială.
În viziunea sa, „Lakmé” depășește granițele unei simple povești romantice și devine o reflecție asupra conflictelor religioase, a luptei pentru putere și a dificultății de a păstra speranța și iubirea într-o lume dominată de violență.
Regizorul așază opera lui Delibes alături de marile tragedii ale iubirii din istoria artei, precum „Romeo și Julieta”, „Aida” sau „Madama Butterfly”, considerând că drama protagonistei are o valoare universală. În centrul spectacolului se află muzica, iar pagini celebre precum „Duetul florilor” și „Aria clopoțelului” devin simboluri ale armoniei și reconcilierii, într-o poveste marcată de diferențe culturale și de sacrificiu.
Noua producție beneficiază de o echipă artistică amplă, din care fac parte Daniela Dima – regizor asociat, Valentin Stoica – coregrafie și Costi Baciu – lighting design.
Pe scenă vor evolua Orchestra și Corul Operei Naționale București, alături de o distribuție care le include pe Mădălina Barbu și Monica Luca în rolul titular, Bogdan Mihai și Alexandru Badea în rolul lui Gerald, precum și Leonard Bernard în rolul lui Nilakantha.
Premiera „Lakmé” completează seria colaborărilor de succes dintre Andrei Șerban și Opera Națională București.
Regizorul a semnat anterior montările spectacolelor „Don Giovanni” de Mozart și „Lucia di Lammermoor” de Donizetti, producții care s-au bucurat de aprecierea publicului și a criticii de specialitate.
Prin această nouă montare, Opera Națională București readuce în atenția publicului o lucrare rar prezentată pe scenele lumii, atât din cauza dificultății partiturii vocale, cât și a exigențelor interpretative.