Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României
Castelul Teleki din Gorneşti, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală.
Articol de M P, 23 iunie 2026, 11:00
Unul dintre cele mai valoroase monumente istorice din Transilvania, Castelul Teleki, va putea fi vizitat din nou începând cu data de 16 iulie, după un amplu proces de restaurare desfășurat pe parcursul a trei ani.
Acesta a fost realizat prin programul „România Atractivă” cu o finanţare PNRR de 4,6 milioane de euro, relatează Radio România Târgu Mureș.
Lucrările de reabilitare au inclus înlocuirea completă a acoperișului, modernizarea instalațiilor de încălzire, a rețelelor electrice, precum și a sistemelor de alimentare cu apă și canalizare. În ceea ce privește consolidarea și conservarea clădirii, specialiștii au ales să utilizeze metode și tehnici tradiționale de restaurare, menite să păstreze autenticitatea monumentului, a explicat proprietarul castelului, contele Kálmán Teleki:
„Unde am putut să păstrăm, de exemplu, noi avem uși foarte frumoase din stejar, avem părți din parchet care au rămas, am păstrat toate elementele originale, n-am pus beton înăuntru, am restaurat și am păstrat. Mă gândesc că toate astea sunt un pas foarte mare înainte și eu mă gândesc că încă 50 de ani o să trăiască acest castel”.
Odată cu redeschiderea, administraţia castelului mizează pe un aflux şi mai mare de public, profitând şi de componenta majoră de promovare turistică a Rutei Castelelor, inclusă în programul „România Atractivă”.
Sursa: AGERPRES