Bijuteriile coroanei Boemiei, expuse publicului
Bijuteriile fac parte din patrimoniul național al Republicii Cehe și sunt expuse în fața publicului doar pentru ocazii rare și speciale.
Articol de Marian Stoica, 23 iunie 2026, 07:33
Bijuteriile coroanei Boemiei vor fi expuse pentru public la Castelul din Praga în luna septembrie, la inițiativa președintelui Petr Pavel, a anunțat biroul de presă al Președinției Republicii Cehe, informează DPA.
Bijuteriile, printre care se numără Coroana Sfântului Wenceslas, globul și sceptrul regal, precum și veșmintele de încoronare din 1653, vor fi expuse în perioada 18-28 septembrie, relatează Radio România Cluj.
Bijuteriile fac parte din patrimoniul național al Republicii Cehe și sunt expuse în fața publicului doar pentru ocazii rare și speciale.
Șapte demnitari care dețin cheile de la șapte lacăte trebuie să se reunească pentru a putea pătrunde în camera bijuteriilor coroanei, amenajată în Catedrala Sfântul Vitus de la Castelul din Praga.
Peste 51.500 de persoane au vizitat cea mai recentă expoziție dedicată acestor bijuterii, în septembrie 2025.
O expoziție însoțitoare amintește că primul Habsburg, Ferdinand I, care a urcat pe tronul Boemiei, a fost încoronat în urmă cu 500 de ani. Monarhia a luat sfârșit odată cu destrămarea Austro-Ungariei în timpul Primului Război Mondial.
Accesul la expoziția dedicată bijuteriilor coroanei Boemiei va fi gratuit.
Sursa: AGERPRES